Tillbehör
Eftersom man behöver lite tillbehör till sitt musicerande och instrumentbyggande så tillhandahåller vi några efterfrågade varor:
Trumskinn

Vi har getskinn i olika storlekar, som man kan fästa över diverse rör eller kärl, och också använda för att laga befintliga trummor och tamburiner mm som gått sönder. Storlekar som finns är 35 cm, 43 cm och 60 cm. Priser se beställingsformuläret.
Stämskruvar

Ska man bygga stränginstrument kan man vilja använda fabrikstillverkade stämskruvar för att få största precision i stämningen. Vi har enstaka skruvar i vänster- eller högerutförande.
Pianotråd

Ett standard- strängmaterial, som kan användas i många sammanhang. Du kan köpa en hel rulle eller en viss längd. Just nu har vi 0.3 mm, vilken är lagom lätthanterlig för "mellanstora" stränginstrument.
Strängar

På grund av efterfrågan har vi också vanliga gitarrsträngar. För akustisk gitarr finns nylonsträngar eller stålsträngar, de senare i två grovlekar. Därtill finns strängar för elgitarr.
Harts
Till stråkar behöver man något som gör dem sträva - fiolharts till ändamålet kommer snart.


ENGLISH 
